Digitalne računske mašine i računarski sistemi

Svaki RAČUNARSKI SISTEM sastoji se iz dvije komponente:

-  tehničkih uređaja (mašine) – hardware: označava sve uređaje računarskog sistema, odnosno kako se to popularno kaže: djelovi računara koji se vide i mogu da se dotaknu,

-  programske nadgradnje– software: programi po kojima računar radi.

U okviru arhitekture računarskog sistema razmatraju se arhitekture procesora, memorije i ulazno/izlaznih uređaja.

U širem smislu računar (computer) se definiše i deklariše kao računska mašina. Na osnovu toga pod pojmom digitalna računska mašina najčešče se podrazumjeva računar.
Računar se definiše kao elektronsku, digitalnu, reprogramabilnu mašinu koja može da obavlja logičko matematičke operacije, unos, obradu i pamćenje podataka. Elektronska znači da osnov građe računara čine elektronske komponente, digitalna da obavlja operacije sa brojevima (digit – broj), reprogramibilna znači da se redosljed operacija može programirati i mijenjati.
Proučavanje digitalne računske mašine podrazumjeva upoznavanje sa teoretskim (matematičkim i logičkim) principima  i njihovovim implemetacijama u praksi. Pojednostavljeno to bi značilo ovladavanje principima Bulove algebre i digitalne tehnike i njihovu primjenu u praksi. Na osnovu ov og znanja prvenstveno bi trebali da shvatimo kao moderni računari rade.

Elektronska računarska mašina evoluirala je u računarski sistem kada joj je dodat niz podsistema koji su omogućili rešavanje brojnih problema, a ne samo izvršavawe određenog niza računarskih operacija.  Računarski sistemi postali su sistemi opšte namene, za razliku od prvih računara koji su imali specifičnu namjenu,

od Bula do kompjutera