Radni takt: clock

 

Pri vođenju izvršavanja programa CU mora da vremenski sinhronizuje rad svih djelova računarskog sistema. Zato je neophodan pravilan periodičan naponski signal - taktni signal.

U sklopu CU ili kao posebna jedinica instaliran je generator takta (timer, clock) koji generiše taktni signal.
Idealizovano, vremenski dijagram taktnog signala izgleda kao na slici:

clock

Dužina periode taktnog signala kod različitih mikroprocesora iznosi od nekoliko stotih dijelova ms do stotinak ns i manje.

Recipročna vrednost periode taktnog signala predstavlja frekvenciju na kojoj radi mikroprocesor. Manja perioda taktnog signala znači višu frekvenciju, tj. brži rad mikroprocesora.

 Izvršavanje neke mašinske instrukcije (pribavljanje iz memorije, dekodiranje i samo izvršavanje) zahtjeva u opštem slučaju nekoliko perioda i taj vremenski period se naziva mašinski ciklus.

Što je radni takt procesora veći, to će procesor biti u stanju da obavi više operacija u jedinici vremena. Radni takt procesora zavisi od tehnologije u kojoj je proizveden procesor. Za izvršenje svake instrukcije potreban je jedan ili više radnih ciklusa. Što je prosječan broj radnih ciklusa po istrukciji manji, računar je brži. Broj instrukcija koje procesor izvrši u toku trajanja programa, zavisi od skupa instrukcija konkretnog procesora.

 

 

Rješavanje problema START

copyright M2M
BL-2011/14