Artimeričko logička jedinica -Osnove rada ALU-

 

Aritmetičko-logička jedinica obavlja, kao što joj i ime to kaže, aritmetičke i logičke operacije s operandima (podacima) koji se dovode na njezin ulaz. Aritmetičko-logička jedinica sastoji se od registara i elektronskih kola koja izvode  operacije. U aritmetičko logičkoj jedinici izvršavaju se aritmetičke i logičke operacije.

 

ALU je višefunkcijski n – bitni kombinaconi sklop.  (Ova definicija je proširenje ranije objašnjene uloge ALU kao sekvencijalnog sklopa jer u sebe standardno uključuje i memorijske elemente -registre-, pa tako i sekvencijalne logičke sklopove možemo shvatiti kao podskup kombinacionih sklopova koji nemaju povratnu vremensku spregu za pamćenje.)

 

ALU podržava i izvršava osnovne artimetičke operacije:  sabiranje, oduzimanje, množenje i djeljenje binarnih i BCD brojeva sa pokretnim i nepokretnim zarezom, kao i osnovne logičke operacije: I, ILI, NE... (poređenje dvije vrijednosti po veličini i određivanje da li je izraz istinit ili nije). U logičke operacije spadaju i pomjeranje, rotacija, komplementiranje sadržaja registara (i memorije).

 
Ulogu ALU jedinice i način izvršavanja operacija i njen odnos sa memorijom ilustruje sljedeća šema:
ALU uloga

U sklopu ALU nalaze se registri u koje se smještaju operandi i rezultat operacije:

- Akumulatori
- Privremeni registri (međuregistri)
- Registar stanja...

ALU registri

Osnovni elementi i građa ALU

 

Rješavanje problema START

copyright M2M
BL-2011/14