Dekoder

Zašto se koriste dekoderi?
U digitalnoj tehnici pri obradi podataka se često javlja potreba korišćenja nekog kodovanog sistema koji je pogodan za tehničko izvođenje postupka obrade, ali ne i za prezentiranje dobijenih rezultata. Tako se kodovana slova abecede, ili binrno kodovane decimalne cifre transliraju u uobičajene simbole slova abecede, odnosno cifre u decimalnom sistemu.

Uloga dekodera je da aktivira jedan od izlaza na bazi sadržaja (koda) ulaza. Pod aktiviranjem izlaza se podrazumjeva da se dotični izlaz postavi na aktivnu vrijednost (na primjer ’1’, ako se ’1’ podrazumjeva u dizajnu kao aktivna vrijednost). Jedna od tipičnih primjena dekodera je u aktivaciji čipova koji dijele adresni prostor i magistralu podataka, tako da se aktivira samo željeni čip i sa njime potom ostvari komunikacija.

Šta je dekodovanje i dekoder?

U digitalnoj tehnici, n bitnim binarnim kodom moguće je kodirati do 2n različitih simbola.

Postupak prevođenja binarno kodovane informacije u neki pogodniji oblik za opštu upotrebu naziva se dekodovanje, a logička mreža koja ima takvu funkciju naziva se dekoder. Dekoder je kombinaciona mreža sa više ulaza i izlaza koja obavlja funkciju pretvaranja jedne kodovane informacije u drugu; tako da dekodira (pretvara) n bitni kodirani ulazni niz binarnih cifri u m izlaznih bita, pri čemu je m<=2n

Na ulaze mreže se dovode kodovani podaci izraženi sa n bita.
Dekoderska mreža predviđa poseban izlaz za svaki ulazni podatak.
Npr., trobitnim kodom moguće je kodirati 8, a osambitnim kodom 256 različitih elemenata.
Elementarni slučaj dekodera 2u4


Dekoder 2/4 proširen upravljačkim ulazom E

Ulaz E je kontrolni i dodatno povećava mogućnost dekodovanja na način da  kad je postavljen na 0 bez obzira na stanja ulaza postavlja sve izlaze dekodera na 0 sprečavajući neregularna stanja: dekodovanje se obalja samo u slučaju kad je on aktivan (=1).

Analizirajmo i primjer dekodera 3-u-8 i sve elemente koji čine ovu kombinacionu mrežu.
Krenućemo od funkcionalnog blok dijagrama i preko tablice istinitosti kreirati logički dijagram:

Dekoder 3-u-8: (a) funkcionalni blok dijagram, (b) tablica istinitosti

Dekoder 3-u-8: (c) logički dijagram

Za svaku ulaznu binarnu kombinaciju postoji samo jedan izlaz čija je vrijednost jednaka jedinici, tj. pojedina ulazna kombinacija bira i definiše samo jedan od osam izlaza.

 

Dekoderi se realizuju u obliku integrisanih kola. Na slici ispod možete vidjeti praktičan primjer realizacije jednog takvog kola (MC1428B) koje ralizuje dekodovanje BCD koda u dekadni.

 

 

Rješavanje problema START

copyright M2M
BL-2011/14