Analogno i digitalno

Analogni signal je vremenski kontinuiran signal. To bi znači da se amplituda (jačina) signala mijenja kontinuirano u vremenu i ne prekida.

zzapisi

Аnаlоgni signаl је u еlеktrоnici kоntinuаlnо prоmјеnjivi nаpоn ili struја. Аmplitudа signаlа mоžе imаti bilо kојu vriјеdnоst.

 

Digitalni signal je vremenski diskretan signal, on se dobije da se uzme analogni signal i postupkom uzorkovanja (sampling) zapišu stanja analognog signala u određenim vremenskim koracima čija dužina zavisi od učestalosti-frkvencije uzorkovanja (sampling rate).
Digitalni signal je u elektronici nivo napona ili struje čija se vrijednost može mijenjati samo u određenom ograničenom broju stanja ili koraka. Amplituda signala može imati samo neki ograničeni broj vrijednosti, ѕa razliku od analognog signala.
Primjeri digitalnog signala su stanja prekidača (uključen ili isključen), binarni kod u računarima (0 ili 1), Morzeov kod i drugi.

 

Sve informacije su ili analogne ili digitalne , ali moderni računari rade isključivo sa digitalnim informacijama.

Proces digitalizacije se može zamisliti i provesti uz pomoć tastera, npr, imaš taster i kroz njega pustiš signal i taster se pritišće određeni broj puta u vremenskoj jedinici, te svaki put kad se taster pritisne zabilježi amplituda tog signala. Iz toga se zaključuje da signal više nije kontinuiran po vremenu. Takođe je i diskontinuiran po amplitudi. Da bi računar, ili integrisano kolo-čip, mogao nešto s tim takav signal potrebno je kodirati u binarni a to je posebna vrsta digitalnog signala kojem je amplituda 1 ili 0 (odnosno npr +5 i -5V, 12V i 0V što zavisi o tehnologiji i vrsti sklopa)

 

digitalizacija

Ilustracija digitalizacije pomoću tastera različitih tipova signala

 

 

Analogno digitalno START

copyright M2M
BL-2011