ROM memorija

 

ROM je tip memorije koji se može samo čitati, za razliku od RAMa u koji se može i upisati sadržaj.

Dva su glavna razloga zašto se koristi ROM u PC računarima.
Permanentnost:
Podaci pohranjeni u ROMu su uvijek tamo, bez obzira da li jepriključeno napajanje ili ne. ROM može biti izvađen iz računara neodređeno dugvremenski period i onda ponovo vraćen, i podaci će još uvijek biti u njemu. ROM spada u klasu postojanih memorija.
Sigurnost:
činjenica da se ROM ne može (lako) modifikovati obezbjeđuje određeni nivo sigurnosti protiv slučajnih promjena njegovog sadržaja.

ROM se najčešće koristi za čuvanje sistemskih programa za koje želimo da budu raspoloživiračunaru u svako doba.

Primjer za to je sistemski BIOS program, koji se čuva u posebnom ROMu na matičnoj ploči - ovo znači da je program dostupan kada se uključi napajanje i da PC može da ga iskoristi da podigne sistem (po uključenju računara sistemska memorija je prazna, pa mora da postoji nešto što bi računar mogao da koristi po uključenju).

U posljednje vrijeme jedan tip memorije koji po svojoj prirodi spada u RAM memoriju se praktično koristi kao neka vrsta ROM memorije. To je takozvana CMOS memorija ili CMOS RAM.

CMOS baterija

Zamjena baterije CMOS RAM-a

U ovu memoriju se obično smješta BIOS. Da ne bi bilo potrebno prilikom svakog uključenja račnara ponovo podešavati iste parametre, koristi se CMOS memorija koja i posle isključenja račnara zadržava svoj sadržaj zahvaljujući maloj bateriji koja se nalazi montirana na matičnoj ploči. Ta baterija omogućava da CMOS RAM zadrži svoj sadržaj veoma dugo i posle isključenja računara, pošto je potrošnja ovog tipa memorije minimalna.


 

NaSTARTmemorije 

copyright M2M
BL-2011